Jak se chránit při pobytu na slunci?
Vypadá to, že léto už je v plném proudu. Máme pár tipů, díky kterým vám už pobyt na slunci nezpůsobí žádné nepříjemné následky.
Věděli jste, že k pěknému opálení se nemusíte nejdřív spálit, jak rajče?
Mnoho lidí tomuto bludu totiž věří. Sluneční paprsky dopadající na Zemi jsou dvojího druhu: UV-A a UV-B. Ty první, UV-A, jsou právě zodpovědné za krásnou hnědou barvu letní kůže Paprsky UV-B způsobují naopak zčervenání a zánět kůže neboli „rajče efekt“.
Použitím krémů s filtry blokujete především paprsky UV-B, takže zamezíte poškození kůže, ale neochudíte se o opálení. Proto se před každým pobytem na slunci nezapomeňte pořádně namazat (opalovacím krémem samozřejmě). I jedno spálení zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
Kolik UV paprsků na zemi dopadá, záleží samozřejmě na ročním období. V létě je to až 10krát více UV-B paprsků než v zimě. Kůže je po zimě světlá a citlivá a musí se na ní pomalu. Vůbec se nebojte začít krémem s SPF 50 a teprve postupně, pomalu snižovat. Namažte se aspoň půl hodiny předem a opakujte několikrát denně, obzvlášť po koupání. Pozor na ošemetné partie, na které se často zapomíná: uši, nárty, pěšinka, rty, oční víčka, nos a prsty
Nemyslete si, že když je pod mrakem, tak sluneční paprsky jsou na Vás krátké. Stejně tak se můžete spálit pod slunečníkem nebo na zastřešené lodi UV paprsky mají totiž schopnost procházet mraky, odrážet se od písku, světlých kamínků, skla či povrchu jezera, řeky či moře. UV paprsky prochází také oblečením, proto je dobré použít krém, i když zrovna nemáte v plánu odhazovat všechny svršky.
Nošení slunečních brýlí není jen módní záležitost. Mnozí zapomínají, že sluneční paprsky dopadají i do očí a můžou je vážně poškodit. Po ozáření může vzniknout zánět spojivek a rohovky, při dlouhodobém působení pak i šedý zákal. Sluneční brýle bez UV filtru nepoužívejte, chrání oči jen…na oko. Jejich tmavá barva vytváří iluzi ochrany, takže oči otevíráte víc, rozšiřují se vám zorničky, ale žádný filtr vás nechrání, a tak paprsky pronikají hlouběji do oka a můžou ho poškodit.
Doporučujeme si také pořídit slamák či jinou pokrývku hlavy. Jednak se vyvarujete úžehu a také ulevíte očím, předejdete mžourání a křivení se, potažmo tvorbě vrásek.
Hlídejte si záda (a ne jenom je)! Kontrolujte si pravidelně pigmentové skvrny, tzv. mateřská znaménka. Na pihy na zádech si vezměte na pomoc přátele nebo partnery – ty stejné lidi, aby mohli porovnat případné změny. Při podezření, že se se znaménkem děje něco zvláštního, okamžitě navštivte lékaře.
Počasí už je v těchto dnech úplně letní, tak si ho užívejte, ale myslete i na prevenci.
Sledujte náš Facebook - Centrum podpory veřejného zdraví SZÚ
YouTube kanál Státního zdravotního ústavu.